Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

S ohrevom bazénovej vody si môžete kúpaciu sezónu predĺžiť od jari až do jesene

Zdieľať 06. 05. 2020
S ohrevom bazénovej vody si môžete kúpaciu sezónu predĺžiť od jari až do jesene Galéria (3)

Počasie u nás vie byť nevyspytateľné. Ochladenie počas kúpacej sezóny o niekoľko stupňov môže spôsobiť, že ak nie ste práve ľadový medveď, na kúpanie v bazéne si budete musieť počkať aj niekoľko dní, kým sa voda opäť ohreje na znesiteľnú teplotu. Ako si predĺžiť kúpaciu sezónu, nielen na jeseň, ale aj na jar?

Typy ohrevov bazénovej vody

Na ohrev bazénovej vody si môžete zvoliť jednu zo štyroch možností – solárny ohrev, elektrický ohrev, ohrev pomocou tepelného čerpadla alebo výmenníka tepla. Každá má svoje výhody aj nevýhody. Najrýchlejšie je elektrické vyhrievanie. Ďalšou možnosťou je solárny ohrev – panely majú vysokú účinnosť, ľahkú konštrukciu a jednoducho sa zapájajú. Poslednou alternatívou sú tepelné čerpadlá – odoberajú teplo z okolitého vzduchu a tým ohrievajú vodu (už pri teplote vzduchu približne 15 °C). Prevádzkové náklady sú nízke, keďže pracujú, rovnako ako solárne panely, s energiou zadarmo. Výmenník tepla si vyžaduje vykurovanie rodinného domu plynovým kotlom alebo kotlom na iné palivá. Nevýhodou je jeho závislosť od kotla, neznamená to však, že v lete budete musieť kúriť v kotle. Kotol sa v lete zapne len na ohrev kvapaliny, ktorá cirkuluje medzi kotlom a výmenníkom.

Namieste je aj otázka, či sa vám investícia do ohrevu bazénovej vody vôbec oplatí. Vstupné náklady sa totiž líšia až stovkami eur v závislosti od zvoleného typu ohrevu. Najmä ak máte malé deti, je dobré uvažovať o ohreve bazénovej vody. Aby bol ohrev čo najefektívnejší a v noci nedochádzalo k zbytočnému ochladeniu vody, pouvažujte aj o zastrešení bazéna, resp. aspoň o prekrytí hladiny solárnou bublinkovou plachtou.

Ani s ohrevom to však netreba preháňať. Teplota vody v bazéne by nemala presiahnuť 30 °C. Nezabúdajte, že príliš vyhriata voda nie je prospešná pre ľudský organizmus ani pre správnu funkciu bazéna. Nielenže neosvieži, ale vytvára podmienky na množenie mikroorganizmov či vznik rias.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo predstavuje moderný a vysoko efektívny spôsob ohrevu bazénovej vody. Vďaka schopnosti odobrať až 81 % tepla z okolitého vzduchu dokáže takmer zadarmo zohriať vodu v bazéne na príjemnú teplotu. Jeho efektívnosť v porovnaní so solárnymi panelmi je oveľa väčšia, keďže nie je závislé od slnečných lúčov. Na 1 kW elektrickej energie spotrebovanej na chod TČ pripadne až 4-násobne viac kW vo forme tepla. V prípade zastrešenia bazéna možno kúpaciu sezónu predĺžiť až na 7 mesiacov v roku. Tepelné čerpadlo môže byť riešením aj tam, kde nezostáva miesto na inštaláciu solárnych panelov.

Tepelné čerpadlo na ohrev bazénovej vody.

Foto: Mountfield

Elektrický ohrev

Ide o ohrev, ktorý je podobne ako solárny vhodný pre všetky typy bazénov. Treba však podotknúť, že ide o najdrahší spôsob ohrevu bazéna. Aj keď obstarávacia cena je pomerne nízka, vyplatí sa skôr pre bazény menších rozmerov. Na trhu nájdete ohrievače s výkonom 3 až 18 kW. Treba vyberať podľa objemu vody v bazéne. Elektrický ohrev pracuje na princípe bežných prietokových ohrievačov vody. V tomto prípade bazénová voda preteká elektrickým telesom. Priestorovo je rovnako nenáročný a máte istotu, že vám efektívne zohreje vodu v bazéne bez toho, aby bol viazaný na slnečné počasie, vlastne tento spôsob nie je vôbec závislý od vonkajšieho prostredia. Elektrický systém možno ovládať ručne alebo automaticky pomocou časovača. Elektrický ohrev je vhodný pre nadzemné aj zapustené bazény.

Solárny ohrev

Vstupné náklady sú omnoho nižšie ako pri ostatných typoch. Rovnako prevádzkové náklady sú veľmi nízke – ide skôr len o starostlivosť, keďže slnečná energia je zadarmo. Poznáme dva druhy solárneho ohrevu bazénovej vody: panelový a pyramídový. Výhodou pyramídových je výroba v niekoľkých veľkostiach a dajú sa zapájať za seba, čím sa zvyšuje účinnosť ohrevu.

Prečítajte si tiež

Čistá bazénová voda bez veľkej námahy a za prijateľnú cenu. Poradíme ako na to
Čistá bazénová voda bez veľkej námahy a za prijateľnú cenu. Poradíme ako na to
Kúpanie bez úrazu: 6 bezpečnostných zásad, ktoré sa oplatí dodržať pri bazéne (najmä ak máte deti)
Kúpanie bez úrazu: 6 bezpečnostných zásad, ktoré sa oplatí dodržať pri bazéne (najmä ak máte deti)

Pracuje rovnako ako solárny systém pre ohrev vody v dome, čo znamená, že solárne zariadenie zachytí tepelnú energiu zo slnka a odovzdá bazénovej vode. Tá sa do zariadenia dostane pomocou čerpadla filtračného systému cez trubice, v ktorých sa zohreje a teplá sa vracia do bazéna. Pri manipulácii so zariadením však buďte opatrní pred obarením – voda v trubiciach je často horúca. Solárny ohrev dokáže vodu zohriať až o 6 °C. Toto zariadenie pracuje s nižším výkonom, ak je vonku pod mrakom alebo daždivo.

Montáž solárneho ohrevu je veľmi jednoduchá – môžete ho namontovať dodatočne k už postaveným bazénom. Namontujete filtračné zariadenie k solárnemu, umiestnite na slnečné miesto a voda sa prehrieva.

Aké veľké solárne zariadenie potrebujem na ohrev bazénovej vody?

„Pri bazénoch s objemom vody do 9 m3 sa používa systém s plochou 0,9 m2, pri bazénoch s objemom vody do 20 m3 sa používa panel s plochou 3,6 m2 a v prípade bazénov s objemom do 30 m3 budete potrebovať panel s plochou 5,4 m2,“ spresňuje Milan Mach zo spoločnosti Vaillant. Panely možno medzi sebou prepojiť pomocou bazénových hadíc. Ak je plocha solárneho panela menšia a nezodpovedá veľkosti vášho bazéna, nevyhreje dostatočne bazénovú vodu. Ak žijete v oblastiach, kde sú kratšie letá a teploty sú skôr chladnejšie, predajcovia odporúčajú použiť panely s väčšou plochou.

Tip na článok: Ako pripraviť vonkajší bazén na sezónu?

Kde zariadenie umiestniť?

Výkon solárneho zariadenia súvisí s jeho umiestnením. Najlepšie výsledky dosiahne
na mieste s dostatkom slnečného žiarenia. Rovnako ako pri inštalácii panelov na strechu platí orientácia solárnych systémov na ohrev bazénovej vody na juh až juhozápad. Solárne panely by nemali byť inštalované bližšie ako 1,5 m od bazéna. Aby ste chránili zariadenie, inštalujete ho na mieste, kde nehrozí náraz kameňov alebo iných predmetov.

Porovnanie ohrevov bazéna

Elektrický ohrev

Výhody
+ rýchla inštalácia
+ jednoduchá údržba
+ nezávislosť od počasia
Nevýhody
vysoké prevádzkové náklady
neefektívny pre väčšie bazény

Tepelné čerpadlo

Výhody
+ nižšia energetická náročnosť
+ nízke prevádzkové náklady
+ vhodné aj na vykurovanie veľkých bazénov
Nevýhody
najvyššie vstupné náklady

Solárny ohrev

Výhody
+ nižšie vstupné náklady
+ rýchla inštalácia
+ nízke prevádzkové náklady
Nevýhody
závislosť od počasia
vyššie nároky na priestor

Text: Alžbeta Měkotová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 03/2020

Chceli by ste pravidelne odoberať časopis Pekné bývanie? Predplaťte si nás.


Kategórie: Záhrada