Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Čomu sa venovať v okrasnej záhrade počas septembra

Zdieľať 31. 08. 2021
Čomu sa venovať v okrasnej záhrade počas septembra Zdroj: Shutterstock

Na jeseň je správny čas na zrevitalizovanie trávnika či na vysadenie cibuľovín. Čo si ešte treba v septembri naplánovať?

Čo s odkvitnutými gladiolami

Koncom septembra, minimálne mesiac po odkvitnutí, vyberáme gladioly. Je chyba, ak sa hľuzy vyberajú skoro po odkvitnutí, prípadne sa rastlinám odrežú ešte zelené listy. Čas zberu zistíme aj podľa toho, že listy začínajú žltnúť. Očistené hľuzy treba pred uskladnením namoriť – tak sa zbavíme škodcov.

Aby slnečnice kvitli čo najdlhšie

Je jedno, či sú vysadené pri plotoch alebo zakomponované do záhonov, vždy vyniknú. Slnečnice môžu nepretržite kvitnúť až do neskorej jesene. Treba im však odstraňovať odkvitnuté kvety – to podporí tvorbu ďalších. Samozrejmosťou by mala byť v prípade týchto jednoročných rastlín výdatná vlaha (nie na listy!) a dostatok živín, použiť môžeme hnojivo na letničky. Pôdu v okolí rastlín sa vyplatí pravidelne kypriť a udržiavať ju bez burín. Vysokým slnečniciam doprajme oporu.

Hlaváče v trvalkových záhonoch

Kvitnú na jeseň a môžu byť klenotmi trvalkových záhonov. Hlaváče (Scabiosa caucasica) majú rady slnečné miesto aj polotieň, priepustnú, trochu vlhkú pôdu s mierne kyslým pH. Pri výsadbe je dobré dať na dno jamy za hrsť čistej rašeliny. Hlaváče vyniknú v skupinách. Pôvabné sú aj menšie hlaváče japonské (S. japonica ’Ritz Blau‘), ktoré bohato kvitnú a dajú sa pestovať aj vo vegetačných nádobách.

fialové hlaváče

Zdroj: Shutterstock

Ibištek v nádobe

Počas celého leta sú v predaji kry kvitnúce v lete. Zo širokej ponuky sme si vybrali ibišteky (Hibiscus syriacus). Túto slnkomilnú drevinu môžeme pestovať v záhonoch aj vo vegetačných nádobách, napríklad na balkóne. Do nádoby sú vhodné rastliny zapestované v tvare kmienka a s hustou korunkou. Ibištek pestujeme v dostatočne veľkej vegetačnej nádobe s kvalitným humóznym substrátom. Pred príchodom zimy treba dreviny preniesť na chránené miesto.

Zber semien letničiek a trvaliek

Semená mnohých letničiek aj trvaliek si môžeme pozbierať teraz koncom leta. Priamo zo záhonov takto získame semená nechtíka, aksamietnice, astrovky, krasuľky, okrasného maku, slnečnice, cínie, papuľky, georgín, divozela, černušky, slezovca, láskavca, klinčekov, kapucínky a ďalších druhov. Semená zberáme počas suchých a slnečných dní. Keď obschnú, vložíme ich do označených vrecúšok.

semienka trvaliek a letničiek vo vrecku pripravené na ďalšie vysiatie

Zdroj: Shutterstock

Množenie z odrezkov

Muškáty, fuksie, lantany, ľuľky či olovníky si teraz môžeme rozmnožiť pomocou vrcholových alebo stonkových odrezkov. Tie by mali mať aspoň dva páry listov. Konce ošetríme v práškovom stimulátore a zapichneme do substrátu určeného na rozmnožovanie – udržiavame ho neustále mierne vlhký. Odrezky umiestnime na svetlo, nie však na priame slnko. Zakorenia sa o tri týždne. Potom ich stačí rozsadiť do menších črepníkov, v ktorých prezimujú. Mladšie rastliny získané z odrezkov budú počas nasledujúcej sezóny kvitnúť bohatšie ako materské rastliny.

Prečítajte si tiež: Ako si rozmnožiť hortenzie pomocou odrezkov

Trvalky bez zmladzovania

Mnohé trvalky s pribúdajúcim vekom poľavujú v kvitnutí a stávajú sa nevzhľadnými. Je to zároveň aj signál na ich zmladenie. Inak sa do pôvodnej formy nedostanú a kvetov bude čoraz menej. Existuje však aj množstvo dlhovekých trvaliek, ktoré priebežné zmladzovanie nepotrebujú a aj bez toho sú dlhé roky atraktívne. Vhodné sú teda pre menej skúsených pestovateľov a zaneprázdnených ľudí. Ide napríklad o bergénie, astilby, pivónie, čemerice, veternice, pukovec, pľúcnik, ľaliovky, funkie, zimozeleň, ježibaby a ďalšie. Ak necháme tieto trvalky viac rokov na jednom mieste, s pribúdajúcim vekom nás prekvapia väčším množstvom kvetov.

Tehla v záhrade

Aj chodníky robia záhradu zaujímavou. Milovníci klasiky sa môžu rozhodnúť napríklad pre tzv. klinkerové (ostropálené) tehly – majú nízku nasiakavosť, neprekáža im vlhkosť, mráz ani silné slnečné lúče. Ide o farebne stály materiál. Dajú sa kúpiť v rôznych farebných odtieňoch. Výhodou je aj odolnosť proti posypovým soliam, vďaka čomu možno tieto tehly použiť aj na prístupových chodníkoch. Klinkerové tehly sú pekné v spojení s mnohými kvitnúcimi rastlinami, papraďorastmi aj okrasnými trávami. Nevyžadujú takmer žiadnu údržbu a ich inštalácia nie je zložitá. Vyniknú vo vidieckych a prírodne ladených záhradách.

záhrada s tehlovou stenou

Zdroj: Daniel Košťál

Čomu sa venovať v septembri

Okrasné trávy

Vysádzať ich možno do nádob aj do záhonov.

Levanduľa

Odkvitnuté kry treba mierne zrezať.

Oleandre

Túto pekne kvitnúcu drevinu si môžeme rozmnožiť z odrezkov.

Živé ploty

Začiatok mesiaca je vhodný čas na ich tvarovanie.

Pôdopokryvná zeleň

Miesta pod stromami sa koncom leta a začiatkom jesene vysádzajú pôdopokryvnými trvalkami a drevinami.

Prečítajte si tiež

Čo s cibuľovinami po odkvitnutí?
Čo s cibuľovinami po odkvitnutí?
Zničený trávnik môžete obnoviť aj na jeseň
Zničený trávnik môžete obnoviť aj na jeseň

Sadenie cibuľovín

Je najvyšší čas na výsadbu jarných cibuľovín, hlavne narcisov, snežienok a okrasných cesnakov.

Množíme vždyzelené dreviny

Teraz vysadené vždyzelené listnáče využijú vyššie teploty na rýchlejšie zakoreňovanie. Potrebný je aj dostatok vlahy. Z polovyzretých odrezkov si môžete rozmnožiť cyprušteky, tuje, borievky aj brečtan.

Koniec leta je tiež vhodnou príležitosťou na nákup a výsadbu vždyzelených drevín.

brečtan v kvetináči

Zdroj: Shutterstock

Nové trvalkové záhony

Začiatok septembra je vhodný na zakladanie nových trvalkových záhonov.

Ako obnoviť trávnik?

Po lete, keď je trávnik často miestom hier, grilovačiek a osláv, sa na ňom neraz vytvoria prázdne miesta a ostrovčeky so žltnúcou trávou. Poškodené časti očistíme od zvyškov trávy aj buriny a pôdu skypríme (väčšiu plochu ošetríme vertikulátorom). Do ťažších pôd zapracujeme piesok, do piesočnatých zasa pridáme bentonit. A môžeme vysievať. Použijeme rovnakú trávnu zmes ako pri zakladaní trávnika. Osivo jemne zasekáme do pôdy a dôkladne utlačíme. Až do vyklíčenia musí byť vysiata plocha stále rovnomerne vlhká.

Na návšteve: „Táto záhrada poskytuje celej rodine priestor na život, úkryt, relax i hru“

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie


Kategórie: Záhrada