September v okrasnej záhrade: Čomu sa venovať?

aug 30, 2019
cibuľoviny pripravené na jesenné sadenie

Na jeseň je správny čas na zrevitalizovanie trávnika či na vysadenie cibuľovín. Čo si ešte treba v septembri naplánovať?

Množenie kvetín odrezkami

Muškáty, fuksie, lantany, ľuľky či olovníky si teraz môžeme rozmnožiť pomocou odrezkov. Tie by mali mať aspoň dva páry listov. Konce ošetríme v práškovom stimulátore a zapichneme do substrátu, ktorý udržiavame neustále mierne vlhký. Odrezky umiestnime  na svetlo, nie však na priame slnko. Zakorenia sa o 3 týždne. Potom ich stačí rozsadiť do menších črepníkov, v ktorých prezimujú. Mladšie rastliny získané z odrezkov budú počas nasledujúcej sezóny kvitnúť bohatšie ako materské rastliny.

Prečítajte si tiež: Ako si rozmnožiť hortenzie pomocou odrezkov


Hlaváče v trvalkových záhonoch

Kvitnú na jeseň a môžu byť klenotmi trvalkových záhonov. Hlaváče (Scabiosa caucasica) majú rady slnečné miesto aj polotieň, priepustnú, trochu vlhkú pôdu s mierne kyslým pH. Pri výsadbe je dobré dať na dno jamy za hrsť čistej rašeliny. Hlaváče vyniknú v skupinách. Pôvabné sú aj menšie hlaváče japonské (S. japonica ’Ritz Blau‘), ktoré bohato kvitnú a dajú sa pestovať aj vo vegetačných nádobách.

fialové hlaváče

Zber semien letničiek a trvaliek

Semená mnohých letničiek aj trvaliek si môžeme pozbierať teraz koncom leta. Priamo zo záhonov takto získame semená nechtíka, aksamietnice, astrovky, krasuľky, okrasného maku, slnečnice, cínie, papuľky, georgín, divozela, černušky, slezovca, láskavca, klinčekov, kapucínky a ďalších druhov. Semená zberáme počas suchých a slnečných dní. Keď obschnú, vložíme ich do označených vrecúšok.

semienka trvaliek a letničiek vo vrecku pripravené na ďalšie vysiatie

Tehla v záhrade

Aj chodníky robia záhradu zaujímavou. Milovníci klasiky sa môžu rozhodnúť napríklad pre tzv. klinkerové (ostropálené) tehly – majú nízku nasiakavosť, neprekáža im vlhkosť, mráz ani silné slnečné lúče. Ide o farebne stály materiál. Dajú sa kúpiť v rôznych farebných odtieňoch. Výhodou je aj odolnosť proti posypovým soliam, vďaka čomu možno tieto tehly použiť aj na prístupových chodníkoch. Klinkerové tehly sú pekné v spojení s mnohými kvitnúcimi rastlinami, papraďorastmi aj okrasnými trávami. Nevyžadujú takmer žiadnu údržbu a ich inštalácia nie je zložitá. Vyniknú vo vidieckych a prírodne ladených záhradách.

záhrada s tehlovou stenou

Čomu sa venovať v septembri

Pôdopokryvná zeleň

Miesta pod stromami sa koncom leta a začiatkom jesene vysádzajú pôdopokryvnými trvalkami a drevinami.

Vysadenie ibišteka

V predaji sú kvitnúce záhradné ibišteky. Vysádzať sa dajú na slnečné miesta s mierne vlhkou a výživnou pôdou.

Prečítajte si tiež

Sadenie cibuľovín

Je najvyšší čas na výsadbu jarných cibuľovín, hlavne narcisov, snežienok a okrasných cesnakov.

Množíme vždyzelené dreviny

Teraz vysadené vždyzelené listnáče využijú vyššie teploty na rýchlejšie zakoreňovanie. Potrebný je aj dostatok vlahy. Z polovyzretých odrezkov si môžete rozmnožiť cyprušteky, tuje, borievky aj brečtan.

brečtan v kvetináči

Nové trvalkové záhony

Začiatok septembra je vhodný na zakladanie nových trvalkových záhonov.

Ako obnoviť trávnik?

Po lete, keď je trávnik často miestom hier, grilovačiek a osláv, sa na ňom neraz vytvoria prázdne miesta a ostrovčeky so žltnúcou trávou. Poškodené časti očistíme od zvyškov trávy aj buriny a pôdu skypríme (väčšiu plochu ošetríme vertikulátorom). Do ťažších pôd zapracujeme piesok, do piesočnatých zasa pridáme bentonit. A môžeme vysievať. Použijeme rovnakú trávnu zmes ako pri zakladaní trávnika. Osivo jemne zasekáme do pôdy a dôkladne utlačíme. Až do vyklíčenia musí byť vysiata plocha stále rovnomerne vlhká.

Na návšteve: „Táto záhrada poskytuje celej rodine priestor na život, úkryt, relax i hru“

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie

Komentáre