Aké práce treba vykonať v okrasnej záhrade v máji?

apr 30, 2020
Máj v okrasnej záhrade: orgován vo váze v záhrade

Zahrňte do vašich jarných plánov aj zveľaďovanie okrasnej záhrady a pripravte ju na leto.

Odkvitnutá mandľa

Okrasná mandľa (Prunus triloba) je klenotom jarnej záhrady. Pestuje sa v tvare voľného kra alebo nižšieho stromčeka. Ak sa chceme z kvetov tešiť aj o rok, mali by sme mandľu po odkvitnutí zrezať, keď sa začnú vyvíjať nové listy. Mandľa kvitne na minuloročných výhonkoch, čiže rezom podporíme tvorbu nových výhonkov, najmä po obvode kra. Pri stromčekovej mandli zrežeme hlavný výhon, ale aj všetky nové a dlhé výhony, na ktorých boli kvety. Mandľu potom zavlažíme a prihnojíme.

Ruže aj na balkóne

Ak chceme pestovať ruže na balkóne alebo terase, tak len v hlbšej nádobe. Majú totiž hlboké korene a v menších kvetináčoch by živorili. Lepšie je vysadiť ich do špeciálneho substrátu určeného priamo pre ruže. Nezabúdajme ani na drenáž – neznášajú premokrenie koreňov, reagujú na to ich hnilobou. Do nádob si môžeme vybrať miniatúrne, záhonové aj mnohokveté ruže. Asi mesiac po výsadbe ich môžeme začať prihnojovať.


Konvalinky

Konvalinky (Convallaria majalis) sú počas kvitnutia – najčastejšie v máji – skutočne kúzelné. Okrem bielokvetej formy si teraz možno vysadiť aj konvalinky s ružovými kvetmi – kultivar ’Rosea‘. Tesne po odkvitnutí ich možno rozmnožiť delením. Dariť sa im bude na polotienistom mieste s humóznou, mierne vápenatou a vlhkou pôdou. Podzemky by mali byť vysadené v hĺbke maximálne 10 cm.

konvalinky,cínie, alstromérie

Kedy vysádzať cínie?

Koncom apríla možno vysievať na záhony osivo cínií. Vyklíči zhruba o týždeň. Záhony pravidelne zavlažujte – nesmú vyschnúť. Ak nestihnete aprílový termín, v máji stačí vysadiť na pripravené záhony priesady vo vzdialenosti 30 cm od seba (rozrastajú sa do strán). Potrebujú slnečné miesto s humóznou a dobre priepustnou pôdou. V polotieni a tieni tieto kvety kvitnú málo. Rastliny treba pravidelne zavlažovať a v týždňových intervaloch prihnojovať. K cíniám môžete v máji vysadiť priesady železníkov, šalvií alebo slnečnice a záhon olemovať nízkymi aksamietnicami.

Čím skrášliť záhon?

V záhradníctvach kúpime koncom jari predpestované alstromérie. Môžeme ich pestovať vo vegetačnej nádobe alebo na záhone. Prípadne môžeme nádobu zapustiť na leto do záhona (v drsnejších oblastiach). Tieto rastliny potrebujú výživnú pôdu, polotieň alebo slnečné miesto s dostatkom vlahy. Po troch rokoch vytvoria rastliny vysadené na záhonoch bohaté trsy. Tie potom treba priebežne redukovať. Kvitnúce alstromérie krásne vyniknú aj vo váze.

Výsadba brehov

Správne zvolená skladba rastlín vždy zvýrazní atraktivitu záhradného jazierka. Na jeho brehy vysádzajte vlhkomilné trvalky, prípadne dvojročné rastliny (napríklad nezábudky). Vhodné sú aj kompaktnejšie, vždyzelené dreviny, nie však také, ktoré produkujú množstvo peľu. Zásadou je postarať sa o to, aby brehy jazierka či záhradného potoka pôsobili prirodzene, boli z väčšej časti zarastené a maskovali okraje. Z trvaliek vysádzajte aspoň po 3 kusy z jedného druhu (bergénie, prvosienky, ľaliovky, kosatce, pakosty, zbehovec, alchemilku, žltohlav, čerkáč a iné). Nevysádzajte celý breh, nechajte čiastočný prístup k jazierku.

záhradné jazierko

Čo s odkvitnutými rododendronmi?

Rododendrony a azalky sú teraz nádherne rozkvitnuté. Po odkvitnutí im nezabudnite opatrne povylamovať zvyšky kvetov. Drevina tak nebude zbytočne vynakladať energiu na tvorbu semien. Posilní sa tým aj rast nových listov. Po odkvitnutí je dobré kry prihnojiť, pričom použiť treba len hnojivo určené na kyslomilné dreviny. Staré a nevzhľadné kry môžete v tomto období omladiť radikálnym rezom. Pri výsadbe pamätajte na to, že ide o kyslomilné dreviny a treba upraviť pôdu v mieste výsadby.

Závesné nádoby

Nezaberú veľa miesta a kvety, keďže sú bližšie očiam, možno pohodlnejšie obdivovať. Najvhodnejšie na takéto pestovanie sú celé leto bohato kvitnúce letničky s prevísajúcimi výhonkami. Na slnečných miestach prosperujú muškáty štítolisté, surfínie, minipetúnie, železníky, diascie, dvojzubec alebo vejárovky, na polotienistých zasa begónie s prevísajúcim rastom či fuksie. Predpokladom úspechu je prihnojovanie a výdatné zavlažovanie skoro ráno – závesné nádoby vysychajú rýchlejšie.

Prečítajte si tiež

Orgován vo váze

Kvitnúci orgován vždy láka svojou vôňou. Ak z kra odtrhneme zopár halúzok do vázy, neublíži mu to, skôr naopak, podporíme jeho zahusťovanie a rozkonárovanie. Jednoduchým trikom predĺžime trvácnosť orgovánovej kytice vo váze: odstránime všetky zelené listy, odstrihneme aj bočné výhony, hlavne ak na nich nie sú kvety. Konce stoniek skrátime a opatrne rozdrvíme kladivom. Takto upravenú kyticu dáme do vázy, pridáme výživu na rezané kvety a umiestnime ju na svetlo. Kvety zberáme ráno.

Čomu sa ďalej venovať

Muškáty

Najneskôr do polovice mája treba vysadiť priesady do vegetačných nádob. Asi dva týždne po výsadbe možno začať s ich prihnojovaním.

Letné cibuľoviny

Ak teraz vysadíme krokosmie, acidantery, tigrídie, krinum či galtónie, rozkvitnú nám koncom leta a začiatkom jesene.

Trvalky

Počas celého mája môžeme dosádzať trvalkové záhony, prípadne zakladať nové.

Georgíny

Začiatkom mesiaca ešte možno rýchlo vysadiť hľuzy na záhradné záhony.

Letničky

Predpestované letničky vysadíme na pripravené záhony a do vegetačných nádob. Bude potrebná pravidelná zálievka.

Papraďorasty

Na tienisté miesta si teraz môžeme vysadiť krásne druhy a kultivary papradí. Teraz je ich ponuka najširšia.

paprade

Ruže

Z koreňov treba odstraňovať plané výhonky. Rastliny pravidelne prihnojujeme a intenzívne zavlažujeme. Stromčekové ruže sadíme čo najskôr, aby sa stihli do leta dobre zakoreniť. Pri výsadbe netreba zabudnúť na oporu.

Krušpány

Do nádob aj na záhony je vhodné teraz vysadiť vždyzelené krušpány. Staršie rastliny možno tvarovať.

Kamenné múriky

Ideálny čas na ich zakladanie a výsadbu je jar. Najkrajšie pôsobia v múrikoch kobercové trvalky.

Trávnik

Naďalej možno zakladať trávniky.

Izbové rastliny

Kto ich ešte nestihol presadiť, stále to môže urobiť. Teraz je vhodný čas aj na ich rezanie.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Pekné bývanie 05/2018

Komentáre