Tieto práce v okrasnej záhrade si naplánujte na jún

máj 31, 2019
júnové práce v záhrade

Jún už klope na dvere. S predzvesťou leta prináša so sebou aj niekoľko nevyhnutných prác v záhrade. Viete ako sa postarať o okrasnú záhradu v júni?

Najneskôr v polovici júna treba vysiať osivo dvojročiek (sirôtky, nezábudky). Sejte ich naširoko, ideálne v dňoch, keď je pod mrakom. Výsevy nezasypávajte, len jemne pritlačte. Treba ich neustále zavlažovať. Nikdy by nemali úplne preschnúť. Keď rastlinky spevnejú, môžete ich prepikírovať do pripraveného záhonu alebo menších črepníkov.

1 Čím skrášliť plot?

Patria k najkrajším kvitnúcim popínavým rastlinám. Ide o pestovateľsky nenáročné dreviny, ktoré potrebujú slnečné alebo polotienisté miesto a pevnú oporu. Kvety nádherne voňajú, preto sa vysádzajú k odpočívadlám. Zemolez môže byť opadavý alebo vždyzelený. Zemolez Henryho (Lonicera henryi) patrí medzi vždyzelené druhy a je vhodný aj na ozelenenie nevzhľadných plotov. Jeho výhodou je, že znesie aj tieň. K najkrajším kvitnúcim druhom patrí zemolez obyčajný (Lonicera caprifolium) či zemolez Heckrottov (Lonicera heckrotti; na obrázku).


2 Trvalky do vázy

Začiatok leta sa nesie v znamení kvitnúcich trvaliek. V tomto období sú mnohé aj v predaji. Ak ste nestihli skorú jarnú výsadbu, môžete si ich vysadiť aj teraz. Základom neskoršieho uchytenia je výsadba s koreňovým balom. Ak túžite po trvalkách, ktorých kvety budú dekorovať interiér, voľte vyššie druhy. Na rez sú vhodné rudbekie, ostrôžky, kokardy, kosatce, pivónie (na obrázku), astilby, veroniky, rozchodníkovec a ďalšie.

Prečítajte si tiež

3 Ako nakupovať lekná?

Lekná by nemali chýbať v žiadnom jazierku, najmä ak sa nachádza na slnečnom mieste. V tomto období si ich môžete zakúpiť a vysadiť. Pri nákupe lekien sa riaďte odporúčanou hĺbkou vody – v ponuke sú totiž lekná určené do plytkých, stredne hlbokých a hlbokých jazierok, dokonca aj do balkónových nádob. Ak sa lekná určené do hlbokých jazierok vysadia do plytkej vody, vytvoria veľa listov a málo kvetov. Saďte ich do košov a špeciálneho substrátu pre vodné rastliny.

júnové práce v záhrade

Aby hortenzie mali väčšie kvety

Kvitnutie hortenzií závisí od mnohých faktorov. Jedným z nich je substrát s kyslou reakciou a dostatok vlhkosti. Zalievať ich treba výdatne skoro ráno, prípadne večer. Vyhýbajte sa tvrdej vode. Hortenzie si vyžadujú polotieň a intenzívny prísun živín, čo podporí tvorbu väčších kvetov. Na prihnojovanie používajte hnojivo určené na hortenzie, prípadne kyslomilné dreviny. Prihnojovať stačí raz týždenne, vtedy je vhodné využiť tekuté hnojivo vo forme zálievky. Platí to pre hortenzie v záhonoch aj nádobách.

Čomu sa venovať v júni

Cibuľoviny

Zaschnuté listy cibuľovín odstráňte opatrne zo záhonov. Vyberte aj cibule tulipánov.

cibuľoviny v júni

Trvalky

Odkvitnuté trvalky môžete rozdeliť a rozsadiť na nové miesta.

Borovice

Tvarujte borovice – skrátením nových výhonkov na polovicu.

Letničky

Pravidelne zalievajte a prihnojujte letničky v záhonoch aj vo vegetačných nádobách. Nezabúdajte na odstraňovanie odkvitnutých kvetov.

Hlohyňa

Vždyzelenú hlohyňu možno tvarovať až po odkvitnutí. Teraz je na to vhodná príležitosť.

Orlíčky

Vylamovaním odkvitnutých kvetov zabránite ich nekontrolovanému šíreniu po záhrade.

Pivónie

Doprajme im výdatnú vlahu a dávku hnojiva.

starostlivosť o pivónie v júni

Vresovce

Odkvitnuté vresovce ostrihajte – rastliny skráťte asi na polovicu.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie

Komentáre