Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

V okrasnej záhrade to žije aj počas augusta. Doprajte jej preto potrebnú starostlivosť

Zdieľať 30. 07. 2021
V okrasnej záhrade to žije aj počas augusta. Doprajte jej preto potrebnú starostlivosť Zdroj: Shutterstock

Leto sa preklenulo do svojej druhej polovice. S novým mesiacom prichádzajú na rad aj ďalšie činnosti v okrasnej záhrade, ktoré vám zabezpečia vitálnejší vzhľad rastlín.

Krásne durmany vďaka zálievke

Tajomstvo úspechu krásne zakvitnutých durmanov je v zálievke.  Nestačí polievať raz denne, ale treba dvakrát – ráno aj večer, najlepšie do podmisky a odstátou vodou. Dôležitý je aj pravidelný prísun živín vo forme zálievky, v slabšej koncentrácii aj 2-krát týždenne. Prihnojujeme však len do konca augusta.

Zakladáme záhony s okrasnými trávami

Druhá polovica leta je vhodná na zakladanie záhonov s okrasnými trávami. Aby sa trávy rýchlo zakorenili, vysádzame ich počas daždivých dní s koreňovým balom a len na slnečné miesta. Netreba sadiť viac kusov z jedného druhu, obvykle sa aj jedna rastlinka pekne rozrastie. Farebne nápadné steblá (v škále od zelenej až po hnedočervenú) možno nájsť medzi ostricami (Carex). K najkrajším farebným okrasným trávam patrí aj imperáta (Imperata cylindrica ’Red Baron‘).

Rez živých plotov

V auguste je vhodný čas na rez živých plotov. Letorasty vyzreli, vtáky ukončili hniezdenie, nič nám nebráni v práci. Zrezať môžeme živý plot z vtáčieho zobu, hraba, buka, javora poľného či vytvarovať si živý plot z tují – udrží si atraktívny tvar až do jari. Dôležité je, aby sa smerom nadol rozširoval, vďaka čomu sa svetlo dostane aj do jeho spodnej časti. Po reze (nikdy nerežeme počas horúcich slnečných dní!) plot prihnojíme. Rebrík a natiahnutý špagát nám pomôžu plot zastrihnúť rovno.

strihanie živého plotu

Zdroj: Shutterstock

Prečítajte si tiež: Ako rezať živé ploty? Poradíme vám!

Vyberáme funkiu

V polotienistých a tienistých záhradách, pri jazierkach a potokoch, dokonca aj vo vegetačných nádobách na balkónoch sa bude dobre dariť funkiám. Ide o vďačné dlhoveké dekoratívne rastliny, ktoré sa pýšia nielen peknými listami, ale koncom leta aj nádhernými kvetmi. Problém však je, že chutia slimákom, preto je lepšie vyberať si kultivary s pevnejšími listami. Niekedy sú označené špeciálnym symbolom, ktorý indikuje, že môžu byť použité aj v záhradách s väčším výskytom slimákov.

Skoro na jar alebo teraz koncom augusta možno funkie rozmnožiť delením – z vykopaných rastlín treba odstrániť listy. Pravidelná zálievka podporuje zakoreňovanie.

kvitnúca funkia

Zdroj: Shutterstock

Množíme dreviny z odrezkov

Vždyzelené dreviny, napríklad vavrínovec, bršlen či krušpán, si môžeme rozmnožiť odrezkami. Najlepšie sa zakorenia polovyzreté tenšie výhony, z ktorých odstránime špičky a ponecháme len horný pár listov. Veľkolistým druhom, ako je vavrínovec, skrátime listy na polovicu (pri zakoreňovaní sa nebude voda zbytočne vyparovať). Odrezky zapichneme do práškového stimulátora (Stimulax) a potom do substrátu na rozmnožovanie. Kvetináč zakryjeme mikroténovým vreckom, aby sa zvýšila vzdušná vlhkosť.

„Výsadbu“ pravidelne vetráme a udržiavame vlhký substrát. O 2 mesiace odrezky presadíme do malých črepníkov do polotieňa. Takto môžeme rozmnožiť aj nekvitnúcu levanduľu.

Pôvabný podslnečník

Patrí k veľmi pekne kvitnúcim rastlinám, ktoré sa budú vynímať na terase alebo priamo v záhone, ak črepník zapustíme do pôdy. Dôležitá rada: podslnečník neznáša prievan (rastlina potom menej kvitne). Svetlé miesto je vždy lepšie ako priame slnko a úpal. Nevyhnutné je poskytnúť rastline výdatnú zálievku, substrát by určite nemal vyschnúť na dlhší čas. V lete treba aj prihnojovať – 3-krát za mesiac hnojivom na kvitnúce balkónové rastliny. Podslnečník nesmie zostať vonku, keď teploty klesajú k 10 °C. Vtedy ho treba premiestniť na zimovisko.

Rez a starostlivosť o oleandre

Nie vždy sú oleandre v lete rovnomerne olistené, prípadne nepôsobia vitálne. Vtedy pomôže rez – rastliny sa zahustia a zregenerujú. Rez ale musíme uskutočniť počas augusta, ideálne v polovici mesiaca. Do konca sezóny oleander vytvorí nové výhony a kvetné puky. Keby sme ho strihali neskôr na jeseň, pripravili by sme sa o kvitnutie v nasledujúcom roku. Oleander dobre zavlažujeme, počas horúcich dní dokonca môže črepník stáť v miske s vodou.

ružové a červené oleandre v kvetináčoch na terase

Zdroj: Shutterstock

Kontrola oleandrov pred škodcami

Aj keď tieto stredomorské dreviny pôsobia odolne, nie vždy je to tak. Radosť z rastlín nám môžu počas leta prekaziť škodce, ktoré vyslovene číhajú na oleandre. Preto treba kríky pravidelne prezerať. Ak objavíme drobné sivé bodky na listoch, môže ísť o roztoče, zasiahnuť treba ihneď. Rastlina sa rýchlo zregeneruje. Proti roztočom je v ponuke niekoľko účinných prípravkov.

Škodiť na oleandroch môžu aj vošky, ktoré vylučujú lepkavé výlučky. Tie sú živnou pôdou pre černe a tieto spoznáme skutočne veľmi ľahko. Aj proti voškám máme na výber chemické a biologické prostriedky. Ojedinelosťou nie sú pri oleandroch ani molice (biele, rýchlo lietajúce mušky) a puklice, ktoré nájdeme na spodnej strane listov a výhonoch. Ak ich nie je veľa, odstránime ich vatovou tyčinkou namočenou v liehu.

Letné upratovanie

V letných mesiacoch sa pri upratovaní povál a pivníc často nájdu veci, ktoré by mohli dostať druhú šancu – staré kufre, nádoby, vázy či topánky. Jednou z možností recyklácie je vysadiť do nich rastliny a nechať ich tak prirodzene sa rozpadnúť. Nebude to však hneď, určite ešte nejaký ten čas vydržia. Pekné v nich môžu byť rozmanité druhy, ideálne domáceho pôvodu, nie exotické. Zaujímavú skladbu rastlín – trvaliek, tráv aj letničiek – možno vysadiť napríklad do starých ošúchaných topánok či kufrov.

Ďalšie práce v augustovej okrasnej záhrade

Olivovník

Počas leta žiada intenzívny prísun vlahy a skracovanie dlhých vetvičiek. Vďaka tomu sa pekne rozkonári.

Prečítajte si tiež

Aké dreviny sú vhodné na rýchlorastúci živý plot
Aké dreviny sú vhodné na rýchlorastúci živý plot
Čo s cibuľovinami po odkvitnutí?
Čo s cibuľovinami po odkvitnutí?

Ihličnany

Pomocou polovyzretých odrezkov si môžeme rozmnožiť cyprušteky a tuje.

Jesenné cibuľoviny

Začiatkom augusta je čas výsadby jesienok, šternbergie a šafranov.

Palmy

Budú vďačné za intenzívny prísun vlahy a živín. Občas im treba ovlažiť listy.

Letničky

Zo záhona môžeme pozberať semená najkrajších druhov.

Kosatce

Teraz je príležitosť rozsadiť si staré, zle kvitnúce trsy na nové miesta.

Ruže

Pravidelne kontrolujeme rastliny a v prípade potreby urobíme postrek proti čiernej škvrnitosti.

Zber semien

Koncom leta možno v záhrade zberať semená kvitnúcich rastlín, letničiek aj trvaliek.

Jazierko

Počas horúcich dní treba vyberať z vody vláknité riasy.

Levanduľa

Odkvitnuté kríky treba ostrihať. Získajú príťažlivejší vzhľad.

Fuksie a muškáty

Do konca augusta treba odobrať odrezky a zakoreniť ich v rozmnožovacom substráte.

Trávnik

Popri pravidelnej starostlivosti nezabúdajme ani na zarovnávanie okrajov.

Krušpán

Vitalitu a atraktivitu týchto krov aj odolnosť proti škodcom podporí špecializované hnojivo

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie


Kategórie: Záhrada