V okrasnej záhrade to žije aj počas augusta. Doprajte jej preto potrebnú starostlivosť

aug 01, 2019

Leto sa preklenulo do svojej druhej polovice. S novým mesiacom prichádzajú na rad aj ďalšie činnosti v okrasnej záhrade, ktoré vám zabezpečia vitálnejší vzhľad rastlín.

Krásne durmany vďaka zálievke

Tajomstvo úspechu krásne zakvitnutých durmanov je v zálievke.  Nestačí polievať raz denne, ale treba dvakrát – ráno aj večer, najlepšie do podmisky a odstátou vodou. Dôležitý je aj pravidelný prísun živín vo forme zálievky, v slabšej koncentrácii aj 2-krát týždenne. Prihnojujeme však len do konca augusta.

Zakladáme záhony s okrasnými trávami

Druhá polovica leta je vhodná na zakladanie záhonov s okrasnými trávami. Aby sa trávy rýchlo zakorenili, vysádzame ich počas daždivých dní s koreňovým balom a len na slnečné miesta. Netreba sadiť viac kusov z jedného druhu, obvykle sa aj jedna rastlinka pekne rozrastie. Farebne nápadné steblá (v škále od zelenej až po hnedočervenú) možno nájsť medzi ostricami (Carex). K najkrajším farebným okrasným trávam patrí aj imperáta (Imperata cylindrica ’Red Baron‘).


Prečítajte si tiež

Vyberáme funkiu

V polotienistých a tienistých záhradách, pri jazierkach a potokoch, dokonca aj vo vegetačných nádobách na balkónoch sa bude dobre dariť funkiám. Ide o vďačné dlhoveké dekoratívne rastliny, ktoré sa pýšia nielen peknými listami, ale koncom leta aj nádhernými kvetmi. Problém však je, že chutia slimákom, preto je lepšie vyberať si kultivary s pevnejšími listami. Niekedy sú označené špeciálnym symbolom, ktorý indikuje, že môžu byť použité aj v záhradách s väčším výskytom slimákov.

kvitnúca funkia

Množíme dreviny z odrezkov

Vždyzelené dreviny, napríklad vavrínovec, bršlen či krušpán, si môžeme rozmnožiť odrezkami. Najlepšie sa zakorenia polovyzreté tenšie výhony, z ktorých odstránime špičky a ponecháme len horný pár listov. Veľkolistým druhom, ako je vavrínovec, skrátime listy na polovicu (pri zakoreňovaní sa nebude voda zbytočne vyparovať). Odrezky zapichneme do práškového stimulátora (Stimulax) a potom do substrátu na rozmnožovanie. Kvetináč zakryjeme mikroténovým vreckom, aby sa zvýšila vzdušná vlhkosť. „Výsadbu“ pravidelne vetráme a udržiavame vlhký substrát. O 2 mesiace odrezky presadíme do malých črepníkov do polotieňa. Takto môžeme rozmnožiť aj nekvitnúcu levanduľu.

Rez pre krásne oleandre

Nie vždy sú oleandre v lete rovnomerne olistené, prípadne nepôsobia vitálne. Vtedy pomôže rez – rastliny sa zahustia a zregenerujú. Rez ale musíme uskutočniť počas augusta, ideálne v polovici mesiaca. Do konca sezóny oleander vytvorí nové výhony a kvetné puky. Keby sme ho strihali neskôr na jeseň, pripravili by sme sa o kvitnutie v nasledujúcom roku. Oleander dobre zavlažujeme, počas horúcich dní dokonca môže črepník stáť v miske s vodou.

ružové a červené oleandre v kvetináčoch na terase

Ďalšie práce v augustovej okrasnej záhrade

Olivovník

Počas leta žiada intenzívny prísun vlahy a skracovanie dlhých vetvičiek. Vďaka tomu sa pekne rozkonári.

Ihličnany

Pomocou polovyzretých odrezkov si môžeme rozmnožiť cyprušteky a tuje.

Živé ploty

Urobíme rez intenzívne rastúcich živých plotov. Môžeme ich aj prihnojiť.

strihanie živého plotu

Prečítajte si tiež: Ako rezať živé ploty? Poradíme vám!

Jesenné cibuľoviny

Začiatkom augusta je čas výsadby jesienok, šternbergie a šafranov.

Ruže

Pravidelne kontrolujeme rastliny a v prípade potreby urobíme postrek proti čiernej škvrnitosti.

Zber semien

Koncom leta možno v záhrade zberať semená kvitnúcich rastlín, letničiek aj trvaliek.

Jazierko

Počas horúcich dní treba vyberať z vody vláknité riasy.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie

Komentáre