Viete, ako pestovať vresovec?

okt 27, 2018
vres

Vres alebo erika kvitne až do neskorej jesene, preto v tomto období zdobí nejednu záhradku či balkón. Ako sa o tieto rastliny starať, aby vydržali aj do nasledujúcej sezóny?

Každý rok si kúpim nové rastlinky vresovca, no nedarí sa mi ich udržať až do ďalšieho roka. Vedeli by ste mi poradiť? Erika K., Kalinkovo

Pri pestovaní vresov a erík si v prvom rade musíme uvedomiť, že ide o kyslomilné rastliny. Z tohto dôvodu musíme dbať na to, aby pH pôdy, do ktorej sadíme, bolo vždy nižšie ako 5.


Zakúpené rastliny majú často kvetináč už prerastený koreňmi, preto je dobré ich čo najskôr presadiť do väčších nádob, prípadne do voľnej pôdy. Na výsadbu použijeme substrát určený na rododendrony a azalky, ktorý už má upravené pH na potrebnú kyslosť.

Ak sadíme do voľnej pôdy, je dobré, ak vykopeme niekoľkonásobne väčšiu jamu, ako je koreňový bal, a nahradíme tak pôvodnú pôdu kyslým substrátom, čím si zabezpečíme správne pH na dlhší čas.

Počas vegetácie nezabúdame na pravidelnú zálievku, ktorú obohacujeme o hnojivo určené pre kyslomilné rastliny.

Ak sme sa rozhodli pestovať vresovce v nádobe, je dôležité, aby sme rastlinky polievali aj počas zimy, keď sa teploty pohybujú nad nulou.

Po odkvitnutí doprajeme rastlinám rez, pri ktorom odstránime odkvitnuté časti konárikov. Tým si zabezpečíme hustejšiu rastlinu s bohatším kvitnutím.

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková
Foto: isifa/Shuttestock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 10/18

Komentáre