Vlastná záhrada? Na balkóne, či terase sa stane realitou

máj 26, 2019
záhrada na balkóne

Túžite po vlastnej záhradke, ale bývate v byte? S našimi radami sa pôžitku zo záhradkárčenia nemusíte vzdať.

Radí: Daniel Brychta – oddelenie záhrada projektového marketu Hornbach

Dostatok priestoru

Na veľký balkón alebo priestrannú terasu si môžete dovoliť umiestniť takmer všetky druhy rastlín. Odporúčam vyskúšať napríklad niektoré druhy pajazmínu, ktorý dorastá až do výšky pol metra, v máji a júni kvitne dobiela a krásne vonia. Ak vlastníte strešnú terasu, zadovážte si hortenzie (na obrázku vľavo) alebo nabielo kvitnúci ibištek. Oceníte nielen ich výšku, ale aj záplavu kvetov. A čo olivovník? Doprajte mu veľký kvetináč a dočkáte sa stromu vysokého dva až tri metre. Na balkónoch sa taktiež dobre vyníma citrónovník alebo durman.


Prečítajte si tiež

Vlastné bylinky

Bylinky nepotrebujú bezpodmienečne záhon, aby sa im darilo. Siahnuť môžete po pestovateľských hrantíkoch alebo kvetináčoch, vedierkach na kvety alebo vysokých záhonoch. Bylinky vhodné na pestovanie na balkóne sú bazalka, pažítka, petržlen, žerucha, trebuľa, kôpor, ligurček, stredomorské bylinky, šalvia, rozmarín, tymian, oregano, estragón, mäta, levanduľa a medovka lekárska.

  • Ak potrebujete ušetriť miesto, zaveste hrantíky na stenu alebo na zábradlie. Nebudú vám zasahovať do priestoru určeného na stôl a stoličky. Rastliny tiež možno zavesiť na stenu alebo na strop.

Balkón zaliaty slnkom

Na južne či západne orientovaný balkón sa hodia stredomorské rastliny, ktoré majú rady prudké slnečné svetlo. Z byliniek vysaďte šalviu, tymian, rozmarín či levanduľu. Južanskú atmosféru si vykúzlite aj pomocou oleandra či olivovníka. Oleander je vždyzelený krík, kvitne od júna do septembra. Z okrasných rastlín sa na slnečnom balkóne bude dariť aj zvončekom, begóniám a petúniám.

pestovanie olivovníka na balkóne

Tienistý balkón

Na východnú či severnú stranu sa hodia sezónne kvitnúce rastliny v kombinácii s viacročnými rastlinami. Klasikou sú fuksie. Kvitnú a darí sa im tam, kde iné balkónové kvetiny chradnú. Ďalej môžete vyberať z rastlín, ako sú netýkavka, prilbica, zvonček, hortenzia, srdcovka nádherná alebo begónia. Z byliniek sa bude dariť mäte či pažítke.

Foto: Hornbach, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 05/2019

Komentáre