Zakladať záhradu svojpomocne alebo s odborníkom? (4. realizácia)

mar 19, 2020
Záhrada pri rodinnom dome navrhnutá záhradným architektom s okrasnými trvalkami, drevinami a okrasnými trávami.

Záhrada vznikla pod taktovkou architektky. Majiteľka dnes však ľutuje jednu vec…

Záhrada v Banskej Bystrici vytvorená architektom

Rozloha: 224 m2

Autorka projektu: Ing. Zuzana Bradiaková — záhradná architektka, begreen.sk


Rozpočet v skratke

Ceny sú len orientačné:

  • založenie trávnika: 450 €,
  • rastlinný materiál: 2 600 €.

Kompletná realizácia vyšla zhruba 7 000 €.

Realizácia za prijateľnú cenu a v krátkom čase

Projekt záhrady na strednom Slovensku sa vypracoval v lete v roku 2018 a realizácia sa začala na jeseň. Prebehla bez problémov a zvládlo sa to za niekoľko dní. Majitelia našli poskytovateľov služieb podľa recenzií na internete. „Záhradného architekta sme si vyberali podľa zhotovenej vizualizácie, ktorá sa nám veľmi páčila, a aj cena realizácie bola pre nás prijateľná. Teraz po roku od realizácie môžem potvrdiť správnosť rozhodnutia. Som veľmi spokojná s celkovým výsledkom a prístupom záhradných dizajnérov. V našom prípade bola dôležitá vizualizácia. Pomohla nám s predstavou, ako bude naša záhrada vyzerať. Ak by som mala pomenovať jedno rozhodnutie, ktoré ľutujem, je ním odmietnutie inštalácie závlahového systému. Plocha trávnika je približne 90 m2. Po ročnom fungovaní v záhrade sme sa zamysleli, že možno sme to vtedy mali prehodnotiť a dať si nainštalovať zavlažovací systém,“ dopĺňa majiteľka záhrady.

Vybudovať záhradu svojpomocne alebo s architektom: moderná záhrada s trvalkovými záhonmi, okrasnými trávami a drevinami navrhnutá záhradnou architektkou.

Rastliny v záhone doplňujú okrasné kamene dovezené z miestneho lomu. v predzáhradke sú vysadené dominantné katalpy, okasná jedlička, hortenzie, echinacey, šalvie, levandule a okrasné trávy. Veľmi pekným a uprataným dojmom pôsobia guľaté tuje a borovice. V zadnej časti záhrady je zasadená červenolistá čerešňa a taká istá okrasná jedlička ako v predzáhradke. Opakujú sa i podobné druhy trvaliek.

Prečítajte si tiež

„Každý rok sa mení vzhľad záhrady a smerovanie týchto zmien vieme ovplyvňovať pravidelnou starostlivosťou a údržbou. Pozorovanie zmien v priebehu ročných období i plynúceho času je veľmi prínosné a poučné. Takže výzvou pre nás je vytvoriť nielen fungujúcu oázu zelene, ale aj zabezpečiť príjemný pocit a spokojnosť majiteľa pri jej využívaní.“ (autorka projektu)

Pripravila: Alžbeta Měkotová
Foto: archív firmy BeGreen
Zdroj: časopis Pekné bývanie 02/2020

Komentáre