Zornica či amarylka? Ako sa pri ich kúpe nepomýliť?

jan 25, 2021
Ako odlíšiť zornicu od amarylky: zornica

Každú zimu ma v obchodoch očaria neskutočne nádherné cibuľoviny s obrovskými kvetmi – zornice. Rozhodla som sa teda jednu si zaobstarať. Ako sa o ňu správne starať, aby mi tá nádhera vydržala čo najdlhšie? Lenka F., Dunajská Streda

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

V prvom rade je dôležité zistiť, či ste majiteľka skutočnej zornice. Niektorí obchodníci, rovnako aj zákazníci, si ich totiž často mýlia s amarylkou. Dajú sa však jednoducho rozpoznať podľa niekoľkých základných znakov:


Zornica hybridná (Hippeastrum hortorum)

Je cibuľovina prirodzene kvitnúca na jar. Pestovatelia ju však pre zákazníkov rýchlia, a tak sa do našich domácností dostáva hlavne v zimnom období. Kvetná stonka zornice je dutá a listy na rastlinke rastú už počas kvitnutia. Jedna stonka môže niesť jeden, ale i šesť kvetov, ktorých tyčinky svojou dĺžkou presahujú kvet.

Na starostlivosť nie je náročná. Vysádzajte ju do nádoby, ktorej vnútorný priemer je o 2 cm väčší než priemer cibule. A to z dôvodu, že korene zornice sú náchylné na premokrenie a potrebujú, aby substrát po každom zaliatí preschol. Nadbytočný substrát by zbytočne dlho schol a cibuľa by tak bola dlho vystavená vlhkosti. Zálievku môžete mierne zvýšiť, až sa vytvorí kvetný puk.

Keď zornica odkvitne, stonku zrežte. Na jeseň nechajte rastlinu bez závlahy, kým sa nezatiahne, a očistenú od odumretých častí ju uskladnite na suchom, tmavom a chladnom mieste. Znova ju vysaďte až počas druhej polovice zimy.

Amarylka krásna (Amaryllis belladonna)

Kvitne na prelome leta a jesene a je v tomto období úplne bez listov. Jej kvetná stonka je plná a môže niesť dokonca až dvanásť kvetov. Kvetné tyčinky sú však oproti zornici krátke a pekne posadené vnútri kvetu.

Ako odlíšiť zornicu od amarylky: amarylka

Keďže amarylky kvitnú v lete, možno ich pestovať i vo vonkajších záhonoch, ale nezabúdajte ich ešte pred prvými mrazmi vybrať zo zeme a uskladniť na tmavom, chladnom a suchom mieste. Von ich vysádzame až do teplej pôdy, keď už nehrozia mrazy.

Prečítajte si tiež

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 01/2021

Komentáre